O mnie

Nazywam się Łukasz Karasińskijestem psychologiem (Instytut Psychologii Uniwersytetu Opolskiego) oraz psychoterapeutą (w trakcie szkolenia w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt – akredytacja EAGT oraz PTPsychologiczne).

Podczas studiów psychologicznych byłem zainteresowany psychologią osobowości, a szczególnie teorią Ja – T. Higginsa, na podstawie której napisałem i obroniłem pracę magisterską. W psychoterapii korzystam z osiągnięć podejścia humanistyczno-doświadczeniowego oraz elementów pracy poznawczo-behawioralnej i mindfulness.

W 2020 r. zakończyłem Program Pomocy Psychologicznej w ramach podejścia humanistyczno-doświadczeniowego Gestalt (celem kursu było nabycie umiejętności warsztatowych i osobistych, które umożliwiają profesjonalną pomoc w poradnictwie i interwencji kryzysowej – 300h), natomiast w 2021r. byłem uczestnikiem Szkoły Letniej Gestalt (celem było doskonalenie kompetencji zawodowych psychoterapeutów w zakresie terapii Gestalt, 50h). Obecnie kształcę się na 2. roku Profesjonalnej Szkoły Psychoterapeutów Gestalt przygotowującym do certyfikacji stowarzyszenia zawodowego. Jestem zwolennikiem podejścia, że najlepszym narzędziem każdego terapeuty jest on sam – dlatego sam przeszedłem psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz jestem w procesie psychoterapii Gestalt.

Aby móc zapewnić najlepszą jakość mojej pracy, poddaje ją ciągłej superwizji u dwóch superwizorów mgr Marzeny Niewczas (superwizor EAGT) oraz mgr Joanny Sawicz (psychoterapeuta Gestalt).

Swoją pracę zawodową rozpocząłem od wspierania osób doświadczających przewlekłego stresu zawodowego, wypalenia zawodowego, utraty motywacji w środowisku zawodowym. Następnie rozwijałem swój warsztat w ramach środowiskowego wsparcia psychologicznego wśród rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Obecnie prowadzę prywatny gabinet psychoterapeutyczno-psychologiczny w Olsztynie, gdzie prowadzę psychoterapię oraz poradnictwo psychologiczne. Współpracuję też z CGP Europe jako psycholog-konsultant, prowadząc poradnictwo psychologiczne oraz warsztaty o tematyce zdrowia psychicznego, raz w tygodniu prowadzę konsultację dla mieszkańców Gminy Piecki w punkcie dla ofiar przemocy oraz osób współuzależnionych.

Szkolenia, kursy, studia

 • Studia Magisterskie jednolite – Uniwersytet Opolski – magister psycholog.
 • Studia podyplomowe HR Business Partner – Szkoła Głowna Handlowa.
 • Program Pomocy Psychologicznej -300h– Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt.
 • Szkoła Letnia Gestalt – 50h – Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt
 • Szkoła Psychoterapeutów Gestalt – w trakcie. Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt (4 lata)
 • Trening Interpersonalny – Venture Trust, projekt FOLM.
 • Stowarzyszenie Bonafides – udział w konferencji „Profesjonalizacja pomocy kadr instytucji pomocowych działających w Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem jako narzędzie przeciwdziałania przestępczości”
 • Fundacja Vis Salutis  – „Zachowania samobójcze – etiopatogeneza, profilaktyka, terapia”.
 • Szkolenie „Wsparcie rodzin – 7 przykazań rodziny” pod kierownictwem prof. B. de Barbaro
 • Szkolenie „Efektywna komunikacja międzyludzka” pod kierownictwem dr. M. Majewskiej
 • „Wsparcie osób z zespołem Aspergera” – szkoła psychoterapii Mabor.
 • „Zachowania autodestrukcyjne” – szkoła psychoterapii Mabor.

Francois J. Paul-Cavallier

Bliskie mi jest myślenie, że tworzymy swoją osobowość i rozwijamy się w relacji. Naszą istotą jest przynależność i więź. Zdrowa relacja leczy.

Z innej strony

W pewnym momencie mojego życia zrozumiałem, że swoją siłę upatruję w relacjach. To była moja nowa perspektywa na siebie i innych – wychodząc z korporacyjnego świata celówm osiągnięć, ocen – do świata bycia, istnienia, rozumienia – doszedłem momentu spotkania z samym sobą.

Za każdym razem siadając na fotelu psychoterapeuty, psychologa korzystam z tego spotkania. Próbuje się zatrzymać, osadzić w sobie, wzbudzić ciekawość osoby, którą zaraz ujrzę. Wierzę, że autentyczne spotkanie z drugą osobą, może być możliwe, kiedy spotykam też siebie – znam siebie, nawiązuję dialog ze soba. Taka też filozofia i forma pracy jest obecna w moim gabinecie.

W miejscach, których pracuję często można spotkać też mojego psiaka Miśkę. To towarzyszka nie tylko moja, ale też często historii moich klientów. Co prawda często zaspana na sesjach – ale cóż… taki już jej urok 😉. Daje się głaskać i czasami staje się psem terapeutycznym.

Łukasz Karasiński – ZnanyLekarz.pl