Pierwsza wizyta u psychologa

Pierwsze spotkanie jest najczęściej bardzo znaczącym wydarzeniem dla każdej osoby. Przekroczenie progu gabinetu psychologicznego jest często związane ze stresem przed ujawnieniem trudnych doświadczeń, oceną czy etykietami. Jest to jednak punkt, w którym chcemy coś zmienić – coś co męczy nas już od dawna, bądź coś co pojawiło się szybko i niespodziewanie. Jeżeli nie jesteś pewien/pewna czy powinieneś skorzystać z pomocy psychologa – zawsze możesz zadzwonić, upewnić się, poznać mnie.

Czy to normalne, że się stresuję przed wizytą? Tak – większość pacjentów denerwuje się przed pierwszym spotkaniem. Jednak najczęściej stres minie po kilku pierwszych minutach, kiedy dochodzi do zapoznania, kilku kurtuazyjnych zdań oraz przejścia do sedna problemu.
Na początku wizyty rozpocznę od przedstawienia siebie, charakteru spotkania, celów jakie powinny zostać zrealizowane podczas pierwszej konsultacji oraz metod pracy. Poproszę także o krótkie przedstawienie Twojej osoby oraz obszaru życia, z którym się do mnie zgłosiłeś/zgłosiłaś.

Łukasz Karasiński

Pierwsze spotkanie trwa około 50 minut, podczas których będziemy starali się w maksymalny sposób odpowiedzieć na pytanie “Co sprawiło, że zgłosiłeś się do gabinetu?”. Nie musisz być specjalistą, aby w konkretny sposób zdiagnozować swój problem. Serią pytań oraz technik psychologicznych skonkretyzujemy to co Cię boli, niepokoi budzi lęk czy inne emocje, z którymi trudno sobie poradzić.
Na pierwszym spotkaniu otrzymasz też pewną dawkę psychoedukacji. Czyli wiedzy dotyczącej mechanizmów psychologicznych, technik relaksacyjnych czy wyobrażeniowych, które mają na celu lepsze zrozumienie samego siebie lub redukcję kłopotliwych objawów.
Pod koniec spotkania uzgodnimy czy pomoc doraźna wystarczy (kilka spotkań) czy potrzeba dłuższej współpracy. Na każdej konsultacji postaram się wyposażyć Cię w techniki, umiejętności oraz dać maksymalne wsparcie. Niemniej jednak Twoje zaangażowanie oraz wzięcie odpowiedzialności za zmianę jest kluczowe w całym procesie.